Efter otte år på posten stopper Lars Fruergaard Jørgensen som administrerende direktør for Novo Nordisk.
Den danske medicinalgigant meddeler, at man har indgået en gensidig aftale om, at Fruergaard træder tilbage fra posten.
Det sker, på trods af at Novo Nordisks omsætning og overskud er vokset kraftigt de senere år.
- Ændringerne sker i lyset af de nylige markedsudfordringer, som Novo har mødt, og udviklingen i selskabets aktiekurs siden midten af 2024, hedder det i pressemeddelelsen.
Selv siger Lars Fruergaard Jørgensen, at det har været et "privilegie" at stå i spidsen for Novo.
- Jeg er stolt af de resultater, jeg har været med til at skabe sammen med mit ledelsesteam, bestyrelsen og de titusindvis af medarbejdere, der hver dag arbejder for at gøre livet bedre for mennesker med alvorlige kroniske sygdomme, lyder det fra Fruergaard.
Novo Nordisks bestyrelsesformand, Helge Lund, siger om beslutningen, at den ikke ændrer på selskabets strategi eller troen på de igangværende forretningsplaner. Og så roser han den afgående direktør:
- Han er højt respekteret både i og udenfor Novo Nordisk for sit lederskab, værdier og vision for virksomheden og medicinalindustrien som helhed.
- I løbet af hans otte år som administrerende direktør er Novo Nordisks salg, overskud og aktiekurs næsten tredoblet. Det kan han være meget stolt af, lyder det fra Helge Lund.
Novo Nordisk er gået i gang med at finde en afløser for Fruergaard Jørgensen, som fortsætter på posten i en periode for at sikre "en glidende overgang".
I forbindelse med jagten på en ny topchef indtræder Lars Rebien Sørensen som observatør i Novo Nordisks bestyrelse.
Han er både formand for Novo Nordisk Fonden, der ejer en stor del af aktierne i Novo Nordisk, og så har han tidligere stået i spidsen for medicinalselskabet en lang årrække.
/ritzau/