Det kan være svært at finde en kæreste, når man bor alene på en gård ude på landet. Og netop derfor har Kanal 4 endnu en gang blændet op for dating-programmet Bonde søger brud .
Og det vælter ind med breve fra interesserede kvinder, der gerne vil finde sig en landmand. Men specielt en er ganske populær blandt kvinderne.
Det er 24-årige Kim, der har sin egen gård med 135 malkekøer lidt uden for Otterup. Det eneste, han mangler, er en kvinde til at at dele det med. Men kvinder er der nok af, finder Kim i aftenens program ud af, da han er den landmand, som modtager flest breve.
»Det er utroligt overvældende. Det havde jeg ikke regnet med. Og jeg er overrasket over, hvor meget kvinderne har gjort ud af deres breve,« fortæller Kim, der ikke selv synes, han er noget specielt.
Men det må han næsten være. For det er ikke kun i tv-programmet, at kvinderne viser interesse for Kim.
»Jeg har også modtaget mange henvendelser fra kvinder, der har læst om mig i den lokale avis for eksempel.
»For satan, det er jo dejligt. Det må virkelig være enhver mands drøm,« lyder det fra Kim, der trods sin unge alder er parat til at dele livet med den helt rigtige.
»Jeg har rejst meget og prøvet mange ting. Så nu er jeg parat til at falde til ro. Jeg vil gerne finde en livsledsager, som kan være en del af landmandslivet, men samtidig have sine egne interesser. Hun må gerne have sine egne meninger, og hun skal være indstillet på, at jeg ikke har et syv til fire job,« fortæller Kim og indrømmer, at landmandslivet kan være meget ensomt.
»Jeg vil gerne finde den rette, som jeg kan starte en familie med. Det kan godt blive ensomt, og det er ikke alt, man kan dele med sine forældre,« lyder det fra Kim og afslører, at der allerede er nogle kvinder i mængden, som har vakt hans interesse.