Floyd Landis har fået udskudt sin dopingsag i Frankrig mod til gengæld at love ikke at cykle med i årets Tour de France.
Den amerikanske cykelrytter skulle egentlig have været til en høring i Frankrig, men han har fået de franske myndigheder til at udskyde sagen til efter en amerikansk høring om dopingsagen. Det havde WADA, det internationale antidoping-agentur også anbefalet.
Den amerikanske høring finder sted den 14. maj. Hvis Landis her findes skyldig i doping, kan han vælge at appellere dommen til den internationale sportsdomstol. Hvis han også her taber sagen, så er det sandsynligt, at sidste års nummer to i Tour de France, spanske Oscar Pereiro, bliver udråbt til vinder af 2006-udgaven af verdens mest berømte cykelløb.
I øjeblikket er Floyd Landis ved at komme sig ovenpå en hofteoperation, så han ville, dopingsag eller ej, ikke være i stand til at cykel for tiden.
Selv hævder han, at han ikke var dopet, da han vandt sidste års Tour.