Patientklagenævnet har hyret en læge til at vurdere klager, mens der verserer en klagesag mod samme læge.
Overlægen er indklaget for at give den 32-årig Luise Hjerming Christensen så meget medicin, at det kostede hende livet.
Nu skal samme læge som konsulent for Patientklagenævnet vurdere, om andre læger begår fejl i lignende sager. Den afdødes familie, organisationer og politikere mener, at sagen skader tilliden til klageorganet.
Hvidt broderskab
»En så alvorlig klage burde være afsluttet, inden Patientklagenævnet ansatte lægen. Alt andet skaber mindelser om hvide kitler, der beskytter hinanden,« siger Finn Graa Jakobsen, formand for Landsforeningen Sind ? en organisation for psykisk syge.
Nyhedsavisen afslørede i torsdags, at flere anerkendte eksperter mener, at den 32-årige kvinde døde af overmedicinering. Det samme mener den afdødes mor, som klagede over den pågældende overlæge til Patientklagenævnet i august 2005.
Den 28. juni i år ansatte nævnet overlægen som psykiatrisk konsulent. Det anser Peter Bach Mortensen, direktør i Patientklagenævnet, ikke for et problem ? heller ikke selvom klagesagen stadig verserer.
»I et retssamfund plejer vi at vente med at drage konsekvenser, indtil det er fastslået, at man har gjort noget ulovligt. Derfor vil jeg først tage stilling til, om det skal have konsekvenser for den pågældende læges ansættelse i nævnet, når der foreligger en afgørelse i sagen,« siger han.