En 52-årig kvinde er torsdag blevet stukket med kniv ved jobcenteret Kallemosen i Aabenraa.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands i en pressemeddelelse.
Kvinden er ifølge politiet ved bevidsthed og uden for livsfare.
Meldingen om, at der foregik en politiaktion ved jobcenteret kom omkring middagstid.
Her oplyste politiet på det sociale medie Twitter, at det var til stede ved jobcenteret i Aabenraa for at undersøge "et mistænkeligt forhold".
På daværende tidspunkt ville politiet ikke sige mere om omstændighederne. Ifølge flere medier har politiet været massivt til stede i området, som også har været afspærret.
Siden er det kommet frem, at der var tale om et knivstikkeri.
Ifølge pressemeddelelsen fik politiet anmeldelsen klokken 11.14, og under en time efter blev gerningsmanden anholdt i en bil. Det foregik uden dramatik, skriver politiet.
- Politiet iværksatte straks en massiv politiindsats, og klokken 12.03 blev gerningsmanden til knivstikkeriet anholdt i en bil omkring Løgumkloster, skriver Syd- og Sønderjyllands Politi.
Det er ikke muligt at oplyse noget om, hvad der var årsag til knivstikkeriet. Men ifølge politiet kender kvinden og den formodede gerningsmand hinanden.
Politiet vil være synligt til stede i Aabenraa og Løgumkloster i forbindelse med den fortsatte efterforskning af hændelsen.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.