Natten igennem har politi, hundepatruljer og hjemmeværnet ledt forgæves efter en forsvunden kvinde.
Den 77-årige Jytte Rasmussen forlod sit hjem på Kastanievej 10 i Hjørring søndag eftermiddag omkring klokken 15.00 og er ikke set siden.
Hun blev meldt savnet klokken 21.00 søndag aften, hvor den store eftersøgning gik i gang. Politiet har søgt efter den forsvundne kvinde med både helikoptere og droner, men uden held.
Tidlig mandag morgen beder Nordjyllands Politi borger i og omkring Hjørring om hjælp til at finde den 77-årige.
Borgerne i Hjørring opfordres til at kigge i deres haver, garager, skure og lignede i håbet om, at den 77-årige, har søgt ly et sted.
Den forsvundne kvinde er 165 centimeter høj og almindelig af bygning. Hun har lyst pagehår og bære briller.
Jytte Rasmussen blev sidst set søndag eftermiddag klokken 15.00, da hun forlod sit hjem i Hjørring. Nordjyllands Politi
Har man oplysninger i sagen, bedes man straks kontakte politiet på 114.