Børn under 15 år skal bag tremmer, hvis de trækker våben og blander sig i den verserende bandekrig i København.
En række Venstre-politikere har argumenteret for, at den kriminelle lavalder skal sænkes. De ville stoppe fødekæden til banderne, mener de.
Men nu viser det sig, at stort set ingen under 15 år har blandet sig i bandekrigen.
Kun i et tilfælde er en person sluppet for sigtelse, fordi han var under 15 år. Det viser et svar fra Rigspolitiet til Folketingets Retsudvalg ifølge Politiken.
Socialdemokraternes retsordfører Karen Hækkerup mener, at Rigspolitiets svar sætter Venstres og Dansk Folkepartis krav i et nyt lys.
»Nu ved vi, at det er usandt, hvis man siger, at unge under den kriminelle lavalder bliver brugt i bandekrigen. Vi er imod at sænke den kriminelle lavalder. Men hvis man har en politisk holdning om, at den skal sænkes, så kan man i det mindste holde sig til sandheden i sin begrundelse«, siger hun til Politiken.