Skal du snart have skiftet din blækpatron?
Så skulle du måske overveje,om pengene i stedet skulle gå til at booste lageret af parfume, champagne eller trøfler. Her får du nemlig en del mere får pengene, hvis man sammenligner literpriserne.
Blæk til printere løber op i mindst 10.000 kroner per liter, viser en beregning på Canons danske patroner til firmaets mest solgte printer, MP600. Og sammenligner man hele markedet, som det svenske magasin Computer Sweden har gjort, ligger prisen og svinger mellem 13.000 og 16.000 danske kroner.
Dermed er den sorte væske dyrere end både årgangschampagne og modeparfume. En flaske Dom Perignon fra 1992 var på Bruun Rasmussen auktioner vurderet til omkring 5.300 kroner per liter, mens du kan få samme mængde af Calvin Kleins Be Eau de Toilette for bare 2.000 kroner.
Men der er faktisk en god forklaring på de skyhøje priser, mener Canons produktchef Thomas Kornbo:
- Arbejdet med at udvikle blæk er ret kompliceret. Den største udfordring er at gøre blækket så fint, at det kan løbe gennem de bittesmå huller i printerhovedet uden at tilstoppe dem, siger han og tilføjer, at et stænk blæk på en printside i gennemsnit er fire millioner gange mindre end en regndråbe.
Den videnskab kræver mandetimer, og det er også derfor, at prisen på blækket kan sætte store pletter på husholdningsøkonomien.
- Det tager i gennemsnit 50.000 forskningstimer at udvikle nyt blæk. Det er ikke atomfysik, men det er tæt på, siger Hewlett-Packards svenske blækansvarlige, Anders Hannola, til Computer Sweden.
Ifølge Canon kommer der nyt blæk på markedet cirka en gang hvert femte år.
Insisterer man på at finde noget, der vipper printerblækket af tronen, skal man helt ud på det ulovlige marked.
Prisen på hvid heroin er ifølge EU s narkoafdeling i snit godt 700 kroner per gram, og det giver en kilopris på 700.000 kroner.
Hvid heroin, gadepris i gennemsnit i EU, 700 kroner per kilo = 700.000 kroner per kilo.
Farvepatron CLI8 til printer MP600, Canon, 119 kroner for 13 ml = 9.153 kroner per liter.
Champagne Dom Perignon, 1992, 4.000 kroner for 75 cl = 5.300 kroner per liter.
Sommertrøfler fra Danmark, 3.500 kroner per kilo.
Kilder: EU, Canon, Bruun Rasmussen Auktioner, Skovrider Ole Pedersen.