Det kan godt være, at den 29-årige har taget tøjet af nogle børn i institutionen i Beder syd for Århus. Og måske taget billeder af dem. Og gjort noget i lignende. Men politiet har endnu ikke tilstrækkelige med beviser for, at han også har gjort noget, der er grovere. Det mener retspræsidenten i Århus Byret ihvertfald, efter at han fredag besluttede at løslade den 29-årige pædagogmedhjælper, der blev anholdt for anden gang torsdag. Retsmødet blev holdt for lukkede døre, og der blev afspillet en del video-optagelser af politiets afhøringer af børn.
Omkring 20 forældre har anmeldt den 29-årige, siden sagen begyndte at rulle for to uger siden. Også dengang blev han løsladt ved grundlovsforhør. Først i byretten og dagen efter i Landsretten.
Ved retsmødet fredag lagde dommeren vægt på, at der er grundlag for mistanke om blufærdighedskrænkelser i forhold til en række børn. Men det er ikke nok at varetægtsfængsle på. Strafferammen er ikke høj nok til, at loven tillader varetægtsfængsling. Den 29-årige er også sigtet for anden seksuel omgang med børn , men dommeren mente ikke, at der var begrundet mistanke til at underbygge på politiets påstand.
Og endelig mente dommeren heller ikke, at der grund til at tro, at den nu suspenderede pædagogmedhjælper vil opsøge hverken børn, forældre eller kolleger.
Anklageren kærede løsladelsen til Vestre Landsret, der forventes at tage stilling til sagen lørdag.