Administration 

KORR: Torsdagens aktier: Danske Bank sendt til tælling

(Retter C20-lukning)

Aktiemarkedet vendte torsdag tydeligt tommelfingeren nedad over for Danske Banks regnskab for første kvartal. En skuffende udvikling i bankens primære indtægtskilde, nettorenteindtægterne, blev takseret til et kursfald, der voksede sig større og større i løbet af torsdagen.

Samtidig måtte Danske Bank se Nordea hovere i top tre af det danske eliteindeks, C20 Cap. Nordea steg 2,8 pct. til 68,55 kr., og der kan ifølge en aktiehandler have været tale om, at nogle i markedet flyttede penge fra Danske Bank over i Nordea.

Danske Banks bundlinje viste et overskud på 1472 mio. kr. i første kvartal mod ventet 1714 mio. kr. blandt analytikere, som SME Direkt havde talt med op til regnskabet. Nettorenteindtægterne på 5452 mio. kr. var omtrent 150 mio. kr. lavere end ventet, og Danske Bank havde ikke haft en lige så heldig hånd med sine investeringer i værdipapirer, som markedet havde forudset, og bogførte handelsindtægter på 1775 mio. kr. mod ventet 2332 mio. kr.

Et par udenlandske finanshuse var langt fra imponerede:

- Markedet kan ikke blive ved med at ignorere de svage fundamentale forhold på Danskes hjemmemarked for evigt, skrev det tyske finanshus Berenbergs analytikere i en umiddelbar kommentar til regnskabet.

Lige så harske var kommentarerne fra Nomura:

- Vi vil gerne eje aktier, der giver udbytte, har mulighed for en forøgelse af den indre værdi eller har potentiale for at blive værdisat højere, og i en europæisk kontekst passer Danske Bank ikke ind her, skrev finanshuset, der har en "reducer"-anbefaling af aktien.

På sælgersiden var der torsdag en overvægt af udenlandske banker med Merrill Lynch, UBS og Enskilda i front, mens største mægler på købersiden var: Danske Bank. Selve aktien sluttede i bunden af C20 Cap-indekset efter et fald på 5,4 pct. til 103,1 kr. Jyske Bank, der leverede et nydeligt regnskab onsdag og blev belønnet med en kursstigning på 2,4 pct., faldt 2 pct. til 221 kr.

Fra den makroøkonomiske front fik de europæiske aktiemarkeder en vitaminindsprøjtning fra Den Europæiske Centralbank, der sænkede sin ledende rentesats med 25 basispoint til 0,50 pct. Tiltaget løftede kortvarigt aktiemarkedet, der dog hurtigt fandt tilbage i status quo. C20 Cap-indeks sluttede 0,1 pct. lavere i 566,63.

Coloplast var sammen med Nordea og Pandora blandt højdespringerne og lukkede 3 pct. højere i 312,6 kr.

- Jeg tror, den stiger på efterdønningerne af regnskabet, hvor blandt andet hud- og sårplejeforretningen leverede et rigtigt godt resultat, vurderer handler i Jyske Bank Martin Munk. Han peger desuden på, at Coloplast var faldet en del op til regnskabet på grund af bekymring over en række retssager i USA. Coloplast gentog, at det fortsat ikke venter, at retssagerne vil få væsentlig indflydelse på selskabets finansielle stilling.

Carlsberg fandt vej til overskrifterne med et nyt sponsorat af EM i fodbold. Det er ottende gang, at bryggeriet bliver officiel sponsor ved begivenheden, hvor der indtages en del øl på sidelinjen. Aktien steg 1,8 pct. til 542,5 kr.

Novo Nordisk genvandt 0,9 pct. til 984,5 kr. efter et en nedtur på 1,7 pct. pct. onsdag, hvor stort set uændrede forventninger til 2013 skuffede dele af markedet. Den franske rival Sanofi aflagt regnskab torsdag morgen, og franskmændene kom med en slet skjult stikpille til Novo Nordisk og meddelte, at det skynder på udviklingen af en fast kombination af Lantus og Lyxumia fra danske Zealand Pharma. Det sker med henvisning til, at en konkurrent for nyligt oplevede et tilbageslag i USA - og her tænkes uden tvivl på Novo Nordisks afviste insulin Tresiba.

Zealand Pharma steg 2,6 pct. til 79 kr.

Blandt de øvrige sidepapirer faldt Ambu 0,3 pct. til 198 kr. efter en nedjustering af marginforventningerne til 2012/13. Alt kører dog fortsat efter planen, lover Lars Marcher, der er administrerende direktør hos Ambu. Justeringen skyldes nemlig udelukkende forskydninger i forhold til købesummen for amerikanske King Systems, som Ambu efter flere års forhandlinger overtog for 120 mio. dollar og mulighed for yderligere 50 mio. dollar i december sidste år.

Det tidligere C20-medlem Genmab var blandt torsdagens højdespringere med en stigning på 8,6 pct. til 157 kr. Selskabet har fået tildelt særstatus til lægemiddelkandidaten Daratumumab af de amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA. Daratumumab gives til behandling af dobbelt-refraktær myelomatose (cancer i plasmacellerne i blodet, red.). Danske Bank løftede efterfølgende kursmålet med 15 pct. til 190 kr.

Schouw & Co., der fastholder sine forventninger til 2013, sluttede 5,9 pct. nede i 176,5 kr. Frasalg polstrede bundlinjen i et vanskeligt første kvartal, der bød på et dyk i driftsresultatet til 56,8 mio. kr. fra 137,1 mio. kr. i samme periode sidste år. Alle investeringskoncernens porteføljeselskaber på nær Fibertex Personal Care oplevede som ventet en tilbagegang, efter et meget stærkt første kvartal sidste år, fremhæver Schouw.

/ritzau/FINANS

Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en person med en meget stor højtaler
Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 

Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste