Modsat Danmarks Naturfredningsforening ser den øverst ansvarlige politiker for det miljømæssige arbejde i Odense Kommune ikke nogen problemer i, at Odense og de øvrige fynske kommuner fra 1. april skal tage sig af den miljøkontrol, som Miljøcenter Fyn/Trekantområdet har taget sig af de senere år.
»Jeg er sikker på, at kommunerne kan løfte opgaverne,« siger rådmand Anker Boye (S), er også er næstformand for Kommunernes Landsforening.
Han henviser blandt andet til det faktum, næste alle medarbejderne fra miljøcentret efter eget ønske har fået arbejde ude i de nye kommuner på Fyn.
»Så vi flytter eksepertisen med ud i kommunerne.«
Blandt andet får Odense Kommune om nogle måneder tilgang af 23 medarbejdere fra miljøcentret. Og herefter kommer natur-, miljø- og trafikafdelingen til at tæller mere end 170 medarbejdere.
Stærkt center
»Vi får et meget stærkt og kompetent center her i Odense Kommune,« forudser rådmanden.
Det samme mener Henrik Lumholdt, der er konstitueret chef i afdelingen.
»Vi er allerede mange i afdelingen, og snart bliver vi endnu flere. Så vi er rigtig godt klædt på til opgaven,« konstaterer afdelingslederen.
Grundet størrelsen på det nye miljøcenter i Odense mener Anker Boye, at det er naturligt, at Fyns største miljøforvaltning rækker hjælpende hænder ud til de øvrige kommuner.
»Jeg vil gerne sende et signal om, at vi som den store kommune på Fyn står til rådighed med råd og vejledning. Bekymringen for at kunne løfte miljøopgaven har været udtalt i flere kommuner, og jeg mener, at vi i Odense har en naturlig forpligtigelse og interesse i at samarbejde med de andre kommuner.«