Pernille Holst Holmsgaard har ikke ønsket at forlænge kontrakten med København Håndbold, og hun har dermed spillet sin sidste ligakamp i den sorte trøje.
Det begræder den københavnske klub, der ikke klarede sig videre til slutspillet i Primo Tours Ligaen.
- Pernille har været et vigtigt omdrejningspunkt for holdet og ikke mindst for kulturen i København Håndbold, som hun har været med til at præge helt fra den spæde begyndelse i 2013, og jeg kan kun beklage, at hun har ønsket at søge nye udfordringer.
- Det siger sig selv, at det er utroligt svært at erstatte en kulturbærer, siger direktør Kim Mikkelsen på klubbens hjemmeside.
Forsvarsklippen med 134 landskampe bag sig vil nu se sig om efter nye udfordringer.
- Det har ikke været nogen nem beslutning, men jeg føler, at jeg har behov for at prøve noget nyt.
- Jeg har haft tre gode, men hårde år i København Håndbold, hvor jeg har fået lov til at være med til at bygge klubben op, og jeg er taknemmelig for de oplevelser, jeg har fået i hovedstaden, siger Pernille Holmsgaard til klubbens hjemmeside.
Hendes sidste kamp for København Håndbold kan blive Santander Cup-kampen mod TMS Ringsted, der endnu ikke er fastlagt.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.