Schraaattzzz
»01 til tårnet. Beder om tilladelse til at køre ind på A24-06.«
.......
.......
.......
»01 til tårnet. Beder om tilladelse til at køre ind på landingsbanen!«
.......
Schraaatzzz
»Tårnet til 01. Det er i orden.«
01, en solgul landcruiser med sireneblink på taget og to brandslukkere i bagagerummet drejer skarpt ind på den asfalterede landingsbane.
Erry I. Knudsen, lufthavnschefen og manden bag rattet, kniber øjnene lidt sammen.
»Nu kører vi ind på det stykke, som vi byggede i 2002. Og her?,« siger han, svinger bilen og parkerer som en anden Thorkild Thyrring, »her er det nye stykke.«
01 lader os modvilligt åbne døren og komme ud på det nye stykke landingsbane.
Vindposen blæser vandret på kontroltårnet og vejarbejderne, der netop er kommet tilbage fra frokostpausen, skutter sig i deres orange arbejdsdragter.
Med tunge skridt træder de op i gravkøerne, der skal forlænge A24-06 med 155 meter inden 5. maj, hvor det første passagerfly sætter sine hjul på landingsbanen.
Burde I ikke forlænge den lidt mere, når I nu får så travlt?
»Jo, du siger noget. Men det er jo ikke gratis at lave en landingsbane.
Og nu er vi sikret, at også de store Boeing 737-800 kan lande her. Med fuld last,« siger Erry I. Knudsen.
Nyt liv i lufthavnen
Tilbage i lufthavnsbygningen skyder vi genvej gennem velkomsthallen til lufthavnschefens kontor.
Et par lodne nullermænd flygter hen over linoleumsgulvet, da vi passerer de Maersk-farvede check-in-skranker.
Ved personaleindgangen står tre små huse, hvor turister og forretningsfolk i lufthavnens storhedstid kunne hente nøglen til lejebilen fra AVIS og Europcar.
»Her er ikke sket de store ændringer. Men det fungerer, og jeg synes faktisk, at det er meget charmerende,« siger lufthavnschefen og viser os et gammelt skilt, der hænger på cafeteriets dør.
»Jeg aner ikke, hvor gammelt det er. Men nu skal det ned, for vi åbner snart cafeteriet igen,« siger han og smiler.
Flyversjus
»Og så bliver det en restaurant. Kokken kan ikke lide frysere. Han arbejder kun med friske råvarer.
Men man kan også nøjes med et morgenkomplet eller en sandwich, hvis man mere er til det. Og hvis man er til en Gammel Dansk inden flyveturen, kan man sikkert også få det,« siger Erry I. Knudsen.
Nu mangler han bare at ansætte dem, der for alvor skal være med til at skabe liv og stemning i lufthavenen.
»Vi har brug for både check-in-folk og sikkerhedsfolk. Efter terrorlovgivningen er sikkerhedskravene blevet skærpet. Heldigvis er vi opdateret i udstyr.
Men det kræver, at vi ansætter lidt flere sikkerhedsfolk end normalt,« siger Erry I. Knudsen og viser os ind på sit kontor, der ligesom resten af lufthavnen vidner om en svunden storhedstid.
Storbæltsbroens skyld
Odense Lufthavn har ligget død, siden Storebæltsbroen åbnede i 1998.
I den forbindelse besluttede Maersk Air, der var storkunde i lufthavnen, at nedlægge sine indenlandsruter.
»Vi har selvfølgelig haft et par chartere siden da. Men aldrig så mange, som vi har nu,« siger Erry I. Knudsen.
Han forventer, at den snart to kilometer lange landingsbane vil lægge asfalt til 130 fly denne sommer.
Alt i alt vil der blive bragt 8.500 passagerer frem og tilbage mellem feriemålet og Beldringes marker.
Flere rejsebureauer har bestilt fast plads flyveplads i lufthavnens kalender. Tirsdag flyver Onur Air til Tyrkiet. Torsdag flyver Hemus Air til Bulgarien. Og lørdag flyver Cimber Air til Italien og Frankrig.
»Det er ikke deciderede charterrejser. Det er ruteflyvninger. Det vil sige, at når man køber en rejse, flyver man med rutefly til bestemmelsesstedet, og der vil rejsearrangøren tage over,« forklarer Erry I. Knudsen.
Rejsearrangørerne er blandt andre Gislev Rejser, Top Rejser, Apollorejser og Tyrkieteksperten.
Lufthavnen åbner officielt 5. maj, og sidste rutefly lander i Beldringe 27. oktober.