Stærke fagforeninger og gode arbejdsforhold er nok ikke den første tanke, der falder én ind, når snakken falder på Kina. Men den kinesiske fagforening er gået i offensiven og presser nu udenlandske firmaer. Og presset virker.
Det er endda lykkedes at organisere de kinesiske medarbejdere i den amerikanske kæde Wal-Mart. Det er en sensation, fordi Wal-Mart intet andet sted i verden har tilladt sine medarbejdere at være med i en fagforening. Kæden trak sig ligefrem ud af Canada for at slippe for organiseret arbejdskraft. Men i Kina er det lykkedes, og det er et udtryk for et stort pres, som Kinas regeringsgodkendte fagforening, der ligger tæt op af kommunistpartiet, lægger på udenlandske firmaer. Målet er at få 70 procent organiseret inden 2007 rinder ud.
Godt på vej
Og at Kinas fagforening er begyndt at bide fra sig, er et godt tegn, mener lederen af NIAS - Nordisk Institut for Asien Studier, Jørgen Delman.
»At de kunne gå ind og presse Wal-Mart har vist, at de kan spille en rolle på det kinesiske arbejdsmarked,« siger han.
Jørgen Delman forklarer, at fagforeningen, som har 134 millioner medlemmer, tidligere har været kendt for kun at stå for sociale forhold og fritidsaktiviteter og ikke løn og arbejdsforhold. Fagforeningen har altid ligget tæt op ad kommunistpartiet og gør det stadigvæk og Jørgen Delman mener, at det er derfor de lige nu koncentrerer sig om de udenlandske firmaer.
»Fagforeningen er stadig systemets forlængede arm og man må gå ud fra, at det her er sanktioneret oppefra. Men der foregår en kamp internt i Kina, hvor kinesiske virksomheder føler, at udenlandske virksomheder har fået særbehandling, og det gør fagforeningen nu noget ved. Men det kan dog godt give bagslag, for udviklingen vi ser nu, kan tvinge fagforeningen til at interessere sig for forholdene på kinesiske firmaers arbejdspladser« siger han.
Men selvom Jørgen Delman mener, at de bedrede forhold med tiden vil sprede sig til de private kinesiske firmaer og i sidste ende til de statslige. Men der vil gå lang tid, før de slavelignende forhold, som eksisterer på visse kinesiske arbejdspladser, vil være historie.
»Det er positivt at se, at fagforeningen har fået et markant gennembrud, men der vil gå lang tid, før systemet bliver ændret,« siger Jørgen Delman.