Kinas østlige militærkommando indleder fra tirsdag aften lokal tid militærøvelser omkring øriget Taiwan.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Ifølge militærkommandoen sker det som reaktion på amerikanske handlinger omkring Taiwan.
Det kinesiske udenrigsministerium har også rettet skarp kritik af Nancy Pelosi, som er formand for Repræsentanternes Hus i USA, og som officielt besøger Taiwan.
- Handlinger som disse, der er som at lege med ilden, er ekstremt farlige, skriver ministeriet i en udtalelse.
Ministeriet tilføjer ifølge nyhedsbureauet AFP, at dem der leger med ilden, vil "omkomme i den".
Nancy Pelosi er den mest højtstående politiker i USA, som har besøgt Taiwan i 25 år.
Hun besøger Taiwan sammen med en delegation fra USA's kongres som en del af en rundtur i Asien.
- USA forvrænger, slører og udhuler konstant princippet om ét Kina, skriver det kinesiske udenrigsministerium.
Ifølge Reuters er der tale om militærøvelser for det kinesiske luftvåben og flåde både nord for, sydvest for, og sydøst for Taiwan.
Der vil også være langtrækkende beskydning i Taiwan-strædet som en del af øvelserne.
Den kinesiske hær varsler også testaffyringer af konventionelle missiler i havet øst for Taiwan.
Taiwan har eget parlament, og et flertal af befolkningen ønsker selvstændighed. Men regeringen i Beijing betragter Taiwan som en del af Kina.
Inden besøget advarede Kina om, at det ville få alvorlige konsekvenser, hvis det blev gennemført, og opfordrede Pelosi til at blive væk.
Kina skulle angiveligt have sendt jagerfly på vingerne allerede.
/ritzau/