Nordkoreas leder er yderst sjældent i udlandet, og han rejser i hvert fald ikke så meget som den amerikanske præsident.
Mandag har Kim Jong-un været turist i Singapore, hvor han tirsdag morgen lokal tid mødes med USA's præsident, Donald Trump.
De to skal tale sammen på en ferieø i Singapore, efter at det historiske møde med de store internationale forventninger er blevet aflyst og siden bekræftet igen.
Kim menes at have opholdt sig på sit hotel, siden han søndag blev modtaget af premierminister Lee Hsien Loong.
Den nordkoreanske leder blev sent mandag set smilende, da han gik ud til sin ventende limousine.
Kim Jong-un, som er uddannet i Schweiz, har ikke forladt sit land siden 2011 - bortset fra besøg i Kina og kortvarigt på den sydkoreanske side af grænsen til Sydkorea.
Mandag greb han så chancen for at se noget nyt. Han besøgte en park med futuristiske installationer - Gardens by the Bay - i Singapore. Her kan man se verdens største glasdrivhus og det største indendørs vandfald.
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.