Den tidligere cykelstjerne Lance Armstrong overvejer at indrømme, at han har brugt ulovlige midler i sin kamp for at nå til tops i cykelsporten. Det skriver det amerikanske medie New York Times.
Lance Armstrong har ifølge kilder fortalt samarbejdspartnere og folk fra det amerikanske antidopingagentur (Usada) om planerne.
Ifølge det amerikanske medie vil den tidligere cykelrytter indrømme, at han har taget præstationsfremmende præparater og brugt bloddoping.
Lance Armstrong blev afsløret som dopingsnyder i en omfattende undersøgelse hos det amerikanske antidopingagentur (Usada) på baggrund af mange vidneudsagn.
Amerikaneren selv har dog altid nægtet at have brugt doping, og efter i mange år at have forsvaret sig med tungt skyts valgte han i august at sige "nok er nok".
For en måned siden besluttede den internationale cykelunions (UCI) at fratage Armstrong alle de resultater, han har opnået siden 1. august 1998.
/ritzau/