Den radikale udenrigsordfører, Naser Khader, ser dødsdommen over den tidligere irakiske præsident Saddam Hussein som »endnu et bevis på amerikanernes amatøragtige måde at håndtere situationen i Irak på«.
»Saddam skal selvfølgelig stilles til regnskab for sine grusomheder, men det var jo verdenssamfundet, der skulle have dømt af ham. En international domstol,« siger han.
Han henviser til, at en af ekspræsidentens forsvarer efter dommen kaldte den politisk med det amerikanske midtvejsvalg lige om hjørnet.
»For den amerikanske ledelse handler det jo om at vise handlekraft før valget,« siger Khader, der frygter, at Saddams tilhængere nu vil råbe højere om en amerikansk-vestlig sammensværgelse.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.