Bokseren Mikkel Kessler ærgrer sig over, at han ikke stoppede Carl Froch, da han havde muligheden for det i deres kamp natten til søndag i London.
I 11. omgang ramte danskeren den engelske IBF-verdensmester med nogle hårde træffere, men Kessler formåede ikke at gøre arbejdet færdigt.
- Det var en meget hård kamp. Jeg havde ham i 11. omgang. Jeg skulle have knockoutet ham, siger Mikkel Kessler.
- Jeg var så tæt på. Jeg skulle have satset noget mere i 11. omgang, dér var han virkelig rystet, og det sagde han også bagefter. Jeg sagde: Jeg kunne have stoppet dig i 11. omgang, og han sagde: Ja, det kunne du, siger danskeren.
Kampen gik i stedet tiden ud, og Carl Froch vandt opgøret i O2 Arena med alle tre dommerstemmer.
Mikkel Kessler mener, at han ikke var god nok i begyndelsen af kampen, hvor han forsømte at gøre, som hans træner, Jimmy Montoya, bad ham om.
- Mit problem var, at jeg kom for langsomt i gang, og jeg hørte ikke efter, hvad Jimmy sagde. Det var mit problem.
- Jeg skulle lige i gang, jeg skulle lige ryste nervøsiteten af mig. Det kan være, at jeg kom lidt for sent i gang, men alligevel synes jeg, at jeg indhentede det rigtig godt, siger Mikkel Kessler.
Han har nu 46 sejre og 3 nederlag på sin rekordliste, og han vil bruge den nærmeste fremtid til at overveje, om han vil fortsætte karrieren.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.