Ifølge revisionsfirmaet PwC er regnskaberne for fire af Stadil-familiens selskaber så forkerte eller mangelfulde, at de ikke er retvisende.
Det skriver Finans.
Regnskaber er indleveret for sent i henhold til Erhvervsstyrelsens frist, og PwC dumper ifølge mediet ganske simpelt Thorco Capital I, ApS, Thorco Capital VI, ApS, Thorco Galaxy APS og Thorco Svendborg ApS.
Selskaberne hører alle under milliardkoncernen Thornico, og arbejder alle indenfor for shippingbranchen.
De fire selskaber har tilsammen tabt 22 millioner kroner i det seneste regnskabsår og har alle negativ egenkapital, skriver Finans.
Direktør i de fire selskaber, Thor Stadil, som er far til Christian Stadil, siger til Finans, at Thornico gennem de fire selskaber ejer nogle skibe, og at der er meget lidt aktivitet i de fire selskaber:
- Vi har en koncern (Thornico, red.) med omkring 60 selskaber under sig. Derfor kan man ikke bare tage fire selskaber ud, for de hænger sammen med mange andre, siger Thor Stadil til Finans og tilføjer:
- Jeg har ikke styr på detaljerne i alle af vores koncerns selskaber. Men det er formentlig nogle selskaber, der snart skal likvideres, fordi de har lidt eller ingen aktivitet.