Det er slut med Aarhus' måske bedste croissanter.
Den yderst populære Aarhus-bager Briançon er nemlig taget under konkursbehandling, og har haft sin sidste åbningsdag, skriver blandt andre TV 2 Østjylland.
En kombination med en fejlslagen satsning med et stort bageri i Kolind, der skulle kunne producere mere og servicere flere butikker, og en påkrævet renovering af moderbutikken på Åboulevarden, har udløst konkursen.
Dertil kommer stigende priser på energi og råvarer.
- Alt, hvad der sker nu, har ikke gjort det nemmere. 54.000 kroner bare i ren el mere end sidste år og råvarepriser, der er skudt i vejret, siger Karina Trosborg til tv-stationen.
Konkursen er så ny, at kuratorerne endnu ikke har dannet danne sig overblik, hvor slemt det står til.
Karina Trosborg afslører dog overfor Århus Stiftstidende, at leverandørerne ikke kommer i klemme.
Det meste falder tilbage til deres investor, oplyser Karina Trosborg. Hun startede Briançon sammen med sin bror Kenneth Trosborg i 2006.
Der er håb om, at der findes en køber til Briançon. (Foto: Google Street View)
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.