Den danske landsholdstræner Kasper Hjulmand og hans kone Vibeke er blevet skilt. Det bekræfter Kasper Hjulmand til Bold.dk.
Parret har været sammen i mere end 30 år, men besluttede i løbet af vinteren at blive skilt.
- Med den største respekt og kærlighed besluttede vi helt uden dramatik at flytte fra hinanden i vinter, udtaler Kasper Hjulmand til Bold.dk.
Han fortæller at parret stadig er "nære venner" og beder ellers om fred til sit privatliv. Han ønsker ikke at udtale sig yderligere om skilsmissen.
Sådan så det ud, da parret sidste år var værter ved Fodboldfondens velgørenheds middag. Anthon Unger/Ritzau Scanpix
Parret har tre børn sammen, Marcus, Mikkel og Liva.
Kort før jul satte Kasper og Vibeke Hjulmand deres store villa i Allerød til salg for 14,3 millioner kroner. som en skuffesag. Dengang ville de ikke kommentere på hussalget. I april kom huset så til for alvor på markedet - se deres bolig her.
De to mødte hinanden i 1992 på Vejle Idrætshøjskole. Otte år efter blev de i 2000 gift. I forbindelse med brylluppet medvirkede parret i TV-programmet "Hjælp - vi skal giftes", hvor de endte med at vinde en bryllupsrejse i form af et krydstogt.