Kap Verde er blevet frataget en gylden chance for at tilspille sig en plads ved næste års VM i Brasilien.
Den lille øgruppe vandt tirsdag højst overraskende med 2-0 over Tunesien og spillede sig frem til to playoff-kampe i oktober og november.
Det internationale fodboldforbund, Fifa, har dog pillet Kap Verde ud af playoff-runden igen, da holdet stillede med en ikke-spilleberettiget spiller mod Tunesien.
Playoff-pladsen går i stedet til Tunesien. Hvem, der skal være landstræner for tuneserne, er dog et åbent spørgsmål.
Landstræner Nabil Maaloul sagde nemlig sin stilling op onsdag i den tro, at Tunesien havde udspillet sin rolle i VM-kvalifikationen. Det skete med en hård kritik af flere tunesiske spillere.
- Dette var min sidste kamp som landstræner. Jeg kan kun undskylde for skuffelsen. Mine spillere var håbløse. Otte af de 11 spillere tog ikke noget ansvar, sagde Maaloul.
/ritzau/