Hvis Gud elsker alle mennesker, hvordan kan han så sende de fleste af os i helvede til pinsler for evigt?
Det spørgsmål har sognepræst Kaj Mogensen fra Thy stillet sig selv, og svaret er. Det kan Gud heller ikke.
Derfor er Kaj Mogensen gået til kamp mod helvede i præsternes fagblad.
»Skriftstederne om helvede opfatter jeg som billeder på, at menneskelivet kan gå i stykker,« siger han.
Men præster og teologer fra kirkens højrefløj ser anderledes på Bibelens ord om helvede. Gud er nemlig ikke bare kærlighed.
Evig pine
Han tager også en afvisning alvorligt og sender dem, der siger nej til ham, i evig pine, lyder indvendingen.
»Kaj Mogensen er en kætter, og jeg forstår ikke, at han i flere år har fået lov til at modsige trosbekendelsen,« siger Finn B. Andersen, teolog, førtidspensionist og manden bag verdens største hjemmeside om Luther.
Han har klaget til både sognepræstens biskop, Folketingets Ombudsmand og Kirkeministeriet over Kaj Mogensen.
»Selve tanken om helvede og evig pine er lige så uhyggelig for mig som for alle andre. Men det er ikke noget, jeg har fundet på. Jeg fortæller bare om kirkens lære, og så vil jeg gerne vide, hvorfor en præst bare kan afvise kirkens lære,« siger Finn B. Andersen.
Tandløs Gud
Selvom det kun er ham, der har klaget, har mange andre teologer og præster bakket op blandt andet med læserbreve i Kristeligt Dagblad.
Og Kaj Mogensen har både fået skyld for at gøre Gud tandløs og tage brodden af kristendommen.
»Men jeg synes, at der er brod i budskabet om en Gud, som tilgiver hvad som helst. Det er da mere provokerende end højrefløjens noget for noget,« siger Kaj Mogensen.
Ingen kættersag
Hans biskop, Søren Lodberg Hvas, har afvist klagen over ham. Folktingets Ombudsmand har afvist at tage en teologisk læresag, og Kirkeministeriet har netop besluttet, at Kaj Mogensens forkyndelse ligger inden for folkekirkens rammer. Så lige nu er der ingen kættersag.
»Men jeg vil gå videre. Jeg har skrevet til alle partiernes kirkeordførere, og jeg skriver igen. Jeg laver også endnu en klage til kirkeministeren,« siger Finn B. Andersen.
Kaj Mogensen er påvirket af beskyldningerne om kætteri, men han vil ikke holde op med at fortælle om ubetinget guddommelig kærlighed til alle.
»Det er vigtigere at tænde et lys end at forbande mørket,« siger han.
For Finn B. Andersen er retfærdighed vigtig.
»Jeg vil have en tilkendegivelse af, at Kaj Mogensens synspunkt ikke er okay. Biskoppen skal tage ham til samtale. Kaj Morgensen har sagt, at jeg tror på en sadistisk Gud og perverteret kærlighed. Det er forfærdelige ord, og jeg tror jo bare det, som også står i trosbekendelsen,« siger han.