De var der alle sammen.
Ole Stephensen fra morgen-tv, ministre i hobetal, partisoldater fra hele landet, politiske fjender, USA’s ambassadør og en masse livvagter. Ja - sågar en lang række konservative havde fundet vej til Fællessalen på Christiansborg, da Borgens ubestridte dronning, Dansk Folkepartis formand, Pia Kjærsgaard, torsdag holdt 60 års fødselsdagsreception.
Men kun én sang sin fødselsdagshilsen til Pia:
»Jeg sang selvfølgelig for hende, da jeg kom. Jeg sang selvfølgelig ’kære lille Pia, kære lille Pia, tillykke med din fødselsdag’,« gengav den folkekære dansk top-sanger Richard Ragnvald, mens han forsynede sig ved anretningerne med frikadeller og butterdejsindpakkede pølsesnitter.
Også landets statsminister, Anders Fogh Rasmussen (V), havde fundet plads i kalenderen og holdt receptionens første tale. Han havde været i arkiverne for at tælle artikler, hvor DF-lederen havde slået ud efter regeringspartierne, Venstre og De Konservative. Han var nået op på omkring 1.100, og ifølge ham selv var de kritiske udfald ligeligt fordelt mellem Venstre og De Konservative. Flere af de konservative tilstedeværende så dog ud som om, de ikke helt stolede på den opgørelse.
Statsministeren virkede da også alt andet end fornærmet på fødselaren:
»Pia, du er et menneske, som er ægte. Du repræsenterer med hele din person nogle grundliggende træk i den danske folkekarakter,« forklarede Fogh Rasmussen og tilføjede, at få mennesker kunne have stået så megen modvind og modstand igennem, som er tilfældet Pia Kjærsgaard. Han erindrede i samme anledning om det dramatiske opgør i Pia Kjærsgaards tidligere parti, Fremskridtspartiet.
»Det var i øvrigt dengang, du blev kaldt ’slapper’ (i indvandrerdebatten, red.),« tilføjede statsministeren til salens store jubel.
Den radikale Marianne Jelved holdt også en tale, hvor hun primært mindede om, at er der to partier i dansk politik, der står langt fra hinanden, så er det netop Dansk Folkeparti og De Radikale. Hun roste dog Pia Kjærsgaards evne til succes:
»Jeg anerkender dit politiske virke, som du har ført på et værdisæt, som jeg vil tillade mig at bekæmpe dag for dag,« lød den kradse kompliment.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.