Den politiske debat vil blive parkeret i juridiske udvalg, hvis et mindretal får ret til at kræve uvildige undersøgelser af regeringen. Det mener de konservatives politiske ordfører, Pia Christmas-Møller.
»Helt almindelig politisk uenighed skal debatteres i folketingssalen – ikke langtidsparkeres i en undersøgelseskommission,« siger hun.
Kommentaren kommer efter, at den socialdemokratiske leder Helle Thorning-Schmidt har lovet, at hun vil indføre en mindretalsbeskyttelse. Den betyder, at et mindretal på 2/5 – eller 72 mandater – skal kunne kræve uvildige undersøgelser af regeringen.
»Risikoen ved Helle Thorning-Schmidts forslag er, at en helt nødvendig og legitim politisk debat bliver afbrudt på ubestemt tid og afløst af juristeri. Dermed vil man misbruge undersøgelseskommissioner i den politiske kamp,« siger Pia Christmas-Møller.
Regeringen har senest afvist at lave en uvildig undersøgelse af danske soldaters optræden i Afghanistan.