Bendt Bendtsen lignede ellers en glad mand i går. Den konservative leder havde endelig fået sin mærkesag igennem. Skattelettelser. Men nu lyder der brok fra egne rækker. Borgmestrene i den konservative højborg nord for København mener ikke, at skattelettelserne er meget værd.
- Det er ikke en måde at give skattelettelser på, siger blandt andre Allerøds borgmester Eva Nejstgaard (K) til Berlingske Tidende.
- Som konservativ synes jeg, det er fint, at der er kommet skattelettelser på arbejde. Men det er et minus, at man samtidig hæver energiafgifterne. Når vi har så god en økonomi, som vi har i øjeblikket, så kan jeg ikke forstå, at det er nødvendigt at give med den ene hånd og tage med den anden. Det er altså ikke optimalt, siger hun.
Hørsholms borgmester Uffe Thorndahl (K) ville gerne have set større skattelettelser.
- Vi lever jo i et samfund, som bliver drevet frem af gulerødder, og det er vigtigt, at folk har et incitament til at arbejde mere, siger Thorndahl til Berlingske Tidende. På grund af de højere afgifter vil han derfor heller ikke kalde det skattelettelser, men i stedet en skatteomlægning.
De Konservatives politiske ordfører, Pia Christmas-Møller er naturligvis ikke enig i kritikken.
- Jeg synes, at de skulle prøve at melde sig ind i det virkelige liv og se, hvad der er, der er lagt op til: En skattelettelse på ti milliarder, som sikrer, at der nu er endnu flere, som ikke bliver belastet af en marginal beskatning på 50 procent. Derudover er det lykkedes os at få et udspil, hvor vi også har lettet på topskatten. Man skal huske på, at vi har været alene med det krav i Folketinget, men det er nu lykkedes os at få Venstre med, siger Pia Christmas-Møller.