En kvinde har haft held til at stjæle værdifulde juvelergenstande flere steder i Europa, hvor hun ombyttede tyvekosterne med falske efterligninger.
Ifølge detektiver har kvinden, som var iklædt hovedtørklæde og briller med guldstel, været på spil Tyskland, Schweiz og Frankrig over en 10-årig periode, skriver BBC.
Ved et enkelt tilfælde i Paris lykkedes det kvinden at stjæle en diamantring på 5,5 karat til en værdi af næsten fem millioner kroner.
En international organisation for juvelerer har placeret kvinden i toppen af listen over de mest eftersøgte forbrydere indenfor faget.
En talsmand oplyser, at kvinden er dygtig til at distrahere personalet i butikkerne og foretage ombytningerne ganske diskret.
Han tilføjer, at ikke alle de ramte juvelerer er forsikrede, hvorfor tabene kan få helt uoverskuelige konsekvenser.
Det er billeder fra forskellige overvågningskameraer, der har ført til beskrivelsen af kvinden, der altså fortsat kan gøre livet surt for Europas juvelerer.