24. februar var en skæbnedag for byen Lime. Den dag lukkede Dagli' Brugsen efter 134 år som lokal dagligvarebutik, og byen blev efterladt uden mulighed for at købe mælk, frugt og andre dagligvarer i byen.
Men nu er der håb. Det skriver TV2 Østjylland.
En lokal borgergruppe er lykkedes med at købe den gamle brugs af Coop for 1,45 million kroner, som gruppen har rejst via anparter i den kommende købmand og tilskud fra Erhvervsstyrelsens Landdistriktspulje.
- Vi har det rigtig godt, må vi sige. Det er dejligt, at vi fik en aftale på plads med Coop til sidst. Det har vi kæmpet for i seks-syv måneder, siger talsperson Jesper Raabo til TV2 Østjylland.
Borgergruppen Ådalens Butikshus Aps har lavet et samarbejde med Dagrofa, som vil oprette en 'Min Købmand' i byen.
Men først skal bygningen renoveres, og der skal indkøbes et køl- og fryseanlæg. Derfor skal borgergruppen igen ud at søge finansiering blandt byens borgere.
- Vi skal ud og sælge nogle flere anparter, nu hvor vi faktisk har en bygning. Vi håber også, vi kan få en virksomhed eller to til at sponsere noget, siger Jesper Raabo.
Butikken bliver ikke bare et sted, hvor der kan købes varer. Det bliver også et sted, hvor de knap 400 borgere kan mødes.
- Vi får et samlingspunkt, folk kommer til at se hinanden, når de er nede at købe ind, siger Jesper Raabo.
Han fortæller, at det har været en frustrerende periode siden februar, hvor Dagli' Brugsen lukkede. Blandt andet har man kæmpet med Coop om prisen på bygningen.
På et tidspunkt var der også en anden potentiel køber inde i billedet.
Men nu er de største forhindrer ryddet af vejen. Og nu begynder jagten på en god købmand.
- Vi skal finde en selvstændig og god købmand, der kan drive butikken. Personen er det allervigtigste. Vi skal finde en med drive, som kan skabe god stemning deroppe, og som kan samle en god medarbejderstab, siger Jesper Raabo, der håber på at åbne genåbne dørene i den nye købmand inden jul.