Godt og vel to år på adressen i den by, hvor hun før sin ministerpost var borgmester i otte år, blev det til.
Mogensen købte hjemmet tilbage i slutningen af 2019, hvor hun gav 3,85 millioner kroner for det lidt mere end 140 kvadratmeter store byhus.
I dag kan du købe rækkehuset, som ifølge salgsmaterialet hos den lokale mæglerbutik Hensrik ligger centralt i Roskilde tæt på alle fornødenheder i den historiske by, for knap 4,8 millioner kroner.
Altså omtrent en million kroner mere, end det Mogensen købte huset for.
Ligesom mange andre steder i landet er Roskilde bestemt ikke gået uden om den opblomstring, der har præget boligmarkedet under coronakrisen i både 2020 og 2021.
Ifølge tal fra Boliga.dk er kvadratmeterpriserne for villaer og rækkehuse solgt i den gamle domkirkeby steget intet mindre end 16 procent fra 2019, hvor Joy Mogensen købte sit rækkehus.
I dag bliver en kvadratmeter i kommunen i gennemsnit handlet for 28.500 kroner.
I samme periode er villapriserne på landsplan steget 8,5 procent - og i 2021 har de handlede villaer og rækkehuse i gennemsnit kostet lidt over 18.000 kroner pr. kvadratmeter - hvilket altså er en del lavere end det forholdsvis dyre boligområde i Roskilde.
Joy Mogensen nåede at være socialdemokratisk kirke- og kulturminister i godt og vel to år, før hun i sommer forlod posten.
I øjeblikket tager hun en pause fra dansk politik og venter et barn til årsskiftet.
Se Joy Mogensens hus her.