Joachim Boldsen skal holde styr på meget i disse dage.
For udover at have opnået kæmpe popularitet på dansegulvet i TV2s "Vild Med Dans", så skal han også passe sine forpligtelser som håndboldspiller for Aab og på landsholdet. Og disse tre ting overlapper tidsmæssigt hinanden.
- Jeg sagde fra starten, at jeg havde nogle krav for at deltage. De er blevet opfyldt, og det er fedt, for så er alle glade, siger Joachim Boldsen til B.T.
Men Boldsens kalender kan komme til at betyde, at det går ud over tre programmer af Vild Med Dans. Han vil nemlig kun danse, hvis han samtidig kan spille håndbold. Og fredag d. 26. oktober møder Danmark Tunesien, mens Aab spiller kamp d. 9 og 16. november, hvor der er semifinaler i Vild Med Dans.
- Vi har en plan med Boldsen, siger redaktør for programmet, Gitte Madsen, til B.T. Ifølge avisen kan dette betyde, at Vild Med Dans bliver flyttet fra fredag til lørdag.
- Vi er lykkelige for, at han vil være med i vores program, og der er taget højde for, at han er professionel håndboldspiller. Jeg vil ikke fortælle, hvad vi har tænkt os, for der er ingen grund til at problematisere det, før det bliver aktuelt. Han kan jo være røget ud til den tid, fortæller Gitte Madsen til B.T.
Men Boldsen ryger nok ikke så mange steder, da han og Vickie Jo Ringgaard er blandt de absolut mest populære par.
I forvejen har Joachim Boldsen fået Aab til at ændre planer for hans træning. Således fortalte træner Per Jessen, der er villig til at bøje sig et godt stykke for sin populære spiller, til Nyhedsavisen, at der bliver snakket taktik om torsdagen istedet for om fredagen, så Boldsen kan nå til København og danse.
Efter hvert show flyver han så tilbage til Ålborg, så han kan nå at være klar til kamp lørdag.