Administration 

Joachim B. får frokost af lobbyister: "En styrke for demokratiet"

Det er en vild nedvurdering af politikere, hvis man tror, at de ændrer holdning under en frokost med en lobbyist, mener Joachim B. Olsen.   (Foto: Foto: Mathias Bojesen, Scanpix. )

Liberal Alliances beskæftigelsesordfører siger aldrig nej til en kop kaffe med en lobbyist. Han mener, at lobbyisme er en fordel for demokratiet og giver bedre lovgivning. Han kalder Enhedslistens forslag om et lobbyregister for ren symbolpolitik

Tre stykker højt belagt smørrebrød og en lobbyist, der taler varmt for sin sag en times tid for at påvirke en folketingspolitiker, er i bund og grund en styrke for demokratiet.

Det mener Joachim B. Olsen, beskæftigelsesordfører for Liberal Alliance.

Han ryster på hovedet over Enhedslisten, der er på vej med beslutningsforslag i Folketinget for at få mere åbenhed omkring den voksende lobbyisme herhjemme. Og selvom der er regler for lobbyister i vores nabolande, mener Joachim B. Olsen, at det er helt unødvendigt i Danmark.

- Hvis vi forestiller os, at 3F inviterer mig på frokost for at fortælle om alle fortræffelighederne ved kædeansvar, kan jeg godt garantere, at jeg ikke ændrer holdning under den frokost, fastslår han.

Vild nedvurdering af politikere

Joachim B. Olsen mener, at debatten omkring lobbyisme er hysterisk, og at både Enhedslisten og programmet 'Politik til salg', der blev vist på TV2 onsdag aften, fremstiller politikerne helt forkert.

- Det er jo en vild nedvurdering af politikere at tro, at vi ændrer holdning, fordi vi spiser en frokost med nogen. Helt ærligt, sådan fungerer verden altså ikke, siger han.

I Joachim B. Olsens travle kalender ender de fleste møder med en lobbyist eller organisation på hans kontor på Christiansborg. Og der bliver drukket kaffe. Men han medgiver, at der nogle gange om året, og som oftest af praktiske årsager, også bliver spist en frokost på lobbyistens regning.

Men at tro, at det får ham til at æde lobbyistens synspunkter råt, er simpelthen for primitivt, anfører han.

- Jeg vurderer altid en sag ud fra et liberalt udgangspunkt, og hvis nogen gør mig klogere på en problemstilling, og jeg kan se, at det trækker i liberal retning, vil jeg gerne arbejde for det. Men jeg stiller altid kritiske spørgsmål, det gør mig klogere, og jeg ændrer med sikkerhed ikke min holdning, siger han.

Symbolpolitik

Han kalder det symbolpolitik, når Enhedslisten vil arbejde for et lobbyregister og mener, at venstrefløjspartiet er ude i vilde overdrivelser, når de tror, at politikere i stigende grad lægger under for lobbyisme.

- Hvordan vil du definere en lobbyist? Det er jo alle mennesker, der har en eller sag eller noget de gerne vil have ændret. Det er alt lige fra fagforeninger til arbejdsgiverforeninger, virksomheder og almindelige mennesker, der kontakter politikeren med en eller anden sag. Hvis jeg skulle registrere det hver gang en borger eller virksomhed eller forening kontaktede mig, ville det være helt umuligt. Vi bestiller jo nærmest ikke andet end at tale med borgere og organisationer. Det er et fuldstændig symbolforslag, siger han.

Vi taler lige ud af posen

Han mener, at det er lidt konspirationsagtigt, når blandt andet Enhedslisten fremstiller møder mellem lobbyister og politikere som et sted, hvor der foregår fordækte handler.

- Det er virkelig ret udramatisk og slet ikke suspekt. Vi taler lige ud af posen, siger han.

Joachim B. Olsen fremhæver, at Danmark er et af verdens mindst korrupte lande.

- Og det har vi bygget op uden at have alle mulige registre. Et liberalt samfund handler om en retsstat med ukorrupte politikere og ukorrupte embedsmænd og så videre. Det har vi i dag, og jeg ser ingen fare for at lobbyisterne ødelægger det, siger han.

Dyrt uden grund

Joachim B. Olsen kan ikke forstå, at virksomheder vil betale i dyre domme for professionelle lobbyister, når der er så nem adgang til danske politikere.

- Enhver virksomhed, organisation og borger kan ringe til mig. Min mail og telefon lægger frit tilgængeligt og jeg tager mange møder. Og det er ikke sådan, at fordi der ringer et kommunikationsbureau til mig, får de forrang. Så jeg forstår faktisk ikke, hvorfor kommuner, virksomheder og organisationer bruger de der kommunikationsbureauer, når de godt selv kan komme igennem, siger han.

- Jeg er uforstående overfor, at man vil bruge så mange penge på det, for der findes formentlig ikke noget parlament i verden, hvor det er så nemt at få adgang til politikerne, siger han.

Bedre lovgivning

- Helt overordnet set er lobbyister klart en fordel for demokratiet, fordi det er nogle mennesker, der har en specifik viden om et område, som politikerne ikke har. Så det giver bedre lovgivning, at der er adgang til politikerne, mener Joachim B. Olsen.

Set med Enhedslistens briller er lobbyisme et demokratisk problem. Til TV2.dk siger partiets retsordfører Pernille Skipper:

- Lobbyister er ikke hyret til at hjælpe politikere med det fælles bedste for samfundet. De er hyret af firmaer eller organisationer til at forsøge at påvirke politikere i en retning, der er fordelagtig for deres kunder.

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren