Konkurrencen er efterhånden begyndt at spidse til i denne omgang af X Factor, hvor der nu kun er tre liveshows tilbage inden den store finale i Parken.
Det ser dog ikke ud til at påvirke den purunge Jesper, som i aften skal synge hittet 'Fireflies' med Owl City.
"Jeg har ikke flere nerver på end tidligere, og jeg føler helt klart, at jeg har en god chance for at nå til Parken. Det giver en indre ro ikke at være havnet i farezonen en eneste gang," siger han til Ekstra Bladet.
Der er dog lidt mere nervøsitet hos den sidste af Soulshocks grupper The Fireflies, som var i farezonen sidste fredag.
"Vi giver den gas med Simon & Garfunkels 'Bridge over Troubled Water', og så håber vi at slippe for at havne i samme situation igen," siger Henriette og Mathilde fra gruppen til Ekstra Bladet.
Udover Jesper og Fireflies skal Daniel, Thomas, Anna og Tine også optræde med hits af blandt andet Tears for Fears og Kings of Leon.