Administration 

Jeg har fået mit liv tilbage

Jeg har fået mit liv tilbage

Et aktivt liv som selvstændig forretningskvinde blev brat sat på stand by, da Anne Svalgaard Toftild faldt ned fra en stige og knuste sin hæl. Bruddet sendte den nordjyske forretningskvinde ind i et smertehelvede, der var ved at knække hende, og hun frygtede, at hun måtte lukke sin butik og blive førtidspensionist. Da alt så sortest ud, fik Anne Svalgaard Toftild hjælp fra en kant, hun ikke selv havde fået øje på.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Hvide prinsessedrømme i tyl og blonder hænger side om side på tøjstativerne i butikken, der meget passende bærer navnet 'Luxux'. Her i den smukke, nedlagte baptistkirke i nordjyske Birkelse sælger Anne Svalgaard Toftild brude- og konfirmationskjoler, og i øjeblikket er hun travlt optaget af at dampe og prissætte kjolerne forud for næste modeshow.

Den 55-årige kvinde har haft sin virksomhed i 22 år, og hun elsker kontakten at sy og designe og have kontakt med kunderne, som skal finde den rette kjole til deres store dag. Men siden foråret 2016 har livet som butiksejer - og livet helt generelt - ikke været det samme for Anne. Hun var i færd med at male lokalerne i sine nye butikslokaler, som tidligere lå i Vester Hassing. Men noget gik galt. Anne trådte forkert på trappestigen og kunne straks mærke, at noget var helt galt med hendes venstre fod.

- Jeg forsøgte at rejse mig op ved hjælp af et kosteskaft, men det kunne jeg ikke, fortæller Anne, der blev kørt på hospitalet af en medarbejder i butikken. Her fik hun at vide, at hælen var så knust, at operation højst sandsynlig ikke ville hjælpe. I stedet fik hun lagt gips omkring, så knoglerne kunne hele og blev sendt hjem med krykker og tid til genoptræning.

- Jeg tænkte bare: Jeg skal hurtigt i gang. Kan jeg ikke gå, må jeg kravle. Sådan tror jeg, at selvstændige tænker, siger hun med et lille suk.

Bange for at miste butikken

Anne passede sin genoptræning og syntes, at det gik langsomt bedre med foden. Efter et halvt år blev hun raskmeldt af Aalborg Kommune, selv om hun ikke følte sig klar. Men som hun selv siger, er hun ikke 'én, der piber'. Og eftersom omsætningen i hendes forretning var raslet ned under sygemeldingen, brændte hun også for at drive den i gang igen. Men hun måtte hurtigt erkende, at man ikke kan presse en citron, der ikke er nogen saft i.

- Jeg kravlede rundt - bogstavelig talt - så jeg fik hård hud på hænderne. Og når jeg var færdig med kunder i butikken, gik jeg direkte i seng og vrælede, fordi jeg var udmattet og havde ondt. Når jeg vågnede om natten, rystede min krop, fortæller Anne og fortsætter, inden hun lægger sin højre fod op på en blød puf under bordet:

- Jeg forsøgte at være stærk, men anede ikke, hvordan jeg skulle få mig selv og min forretning til at hænge sammen. Det føltes som en ond spiral, jeg ikke kunne komme ud af. Min butik er mit liv, og jeg var bange for at miste den og miste mig selv, fortæller Anne, der har andre end sig selv at passe på. Hun er mor til en søn på 23 år med forskellige udfordringer.

Kendte ikke sine rettigheder

Da Annes situation virkede allermest håbløs, fik hun en opringning fra sit forsikringsselskab, If Skadeorsikring. Her har hun været kunde i mange år. Tidligere i forløbet havde selskabet betalt for blandt andet kørestol og akupunktur, og nu ville de sætte Anne i forbindelse med den private rehabiliteringsvirksomhed, Aleca. Jakob Tarp Sørensen, der er partner i virksomheden, iværksatte straks en deltidssygemelding til Anne, ligesom han kontaktede Jammerbugt Kommune for at søge om en medhjælper i butikken. Endelig sendte han Anne på Alecas smerteklinik i Thisted.

- Jeg anede intet om, hvad mine rettigheder var. Men her kom en sød mand, som satte tingene i værk og hjalp mig. Det føltes som at møde en frelsende engel, siger hun og ler.

Jammerbugt Kommune sagde ja til at give Anne personlig assistance 15 timer i højsæsonen og 5 timer i lavsæsonen til det tunge arbejde med pakke kasser ud og hænge kjolerne op. Det betyder, at Anne kan klare at have lidt flere kunder på en dag, fordi hun ikke bliver så udtrættet.

- Det giver ro, og det er virkelig skønt, siger Anne, der også oplever færre smerter efter besøget på smerteklinikken. Her fik hun udleveret en anden type medicin og fik anbefalinger om at spise antiinflammatorisk kost med mange grøntsager og meget lidt kød, brød og sukker.

- Jeg har haft så ondt, at tårerne sprøjtede ud af mine øjne. Nu kan jeg leve med generne. For selv om smerterne ikke er helt væk, og jeg stadig er begrænset i forhold til at stå og gå, føler jeg, at jeg har fået et nyt liv, fortæller Anne og pointerer:

- Havde jeg ikke fået den her hjælp, havde jeg måttet dreje nøglen om. Lige nu tror jeg på, at det kan lade sig gøre at drive min butik videre og have et værdigt liv samtidig.

Yderligere oplysninger:

Birgitte Ringbæk, informationschef, If Skadeforsikring, Telefon 61 20 50 09, birgitte.ringbaek@if.dk

Fotos af Anne Toftild/LUXUX kan fremsendes.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen