Selvmord og depression tager hårdt på den japanske økonomi.
For første gang har Japan regnet på, hvad selvmord og depression i år kommer til at koste statskassen i behandling og tabt arbejdsfortjeneste. Regningen løber op i 1,7 trillioner yen (118 milliarder kroner).
Det fortalte den japanske regering i dag, skriver businessweek.com. I samme åndedrag søsatte regeringen en arbejdsgruppe, som skal finde en løsning på det tyngede samfundsproblem.
Japan har en af verdens højeste selvmordsrater. Hvert år siden 1998 har flere end 30.000 japanere taget deres eget liv.
Og den skrantende økonomi får en stor del af skylden.
"Japans økonomiske stagnation spiller en væsentlig rolle i at have skabt dette alvorlige selvmordsproblem," siger Nagahama, der er cheføkonom ved Dai-Ichi Life Research Institute i Tokyo, til businessweek.com.
Premierminister Naoto Kan planlægger at bruge 920 billioner yen - X kroner - på en stimuluspakke, hvis detaljer ventes at blive præsenteret om få dage, nemlig den 10. september.
Landets sundheds-, arbejds- og velfærdsministerium vurderer, at dette års BNP ville være 0,4 procent højere, havde det ikke været for de mange selvmord.
Kurven for antallet af selvmord har været stigende gennem flere år.