Der har søndag aften været et skyderi i Labofaparken, der ligger i Skælskør.
Der er tale om en 33-årig mand, som affyrede en pistol to gange - uden dog at ramme nogen. Manden er nu anholdt, og politiet mener, at der er tale om et jalousiopgør, der handler om en kvindelig ekskæreste.
- Han skød to gange efter kvindens nye kæreste, som flygtede fra stedet, fortæller vagtchef Henrik Carlsen fra Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi.
Skyderiet fandt sted i et grønt område ved kvindens bolig kort før klokken 22, lyder det.
Den formodede gerningsmand blev anholdt på et værtshus i Slagelse ved 00.30-tiden, oplyser politiet. Han sigtes nu for drabsforsøg.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.