Der går solide rygter om, at Michael Jackson i øjeblikket planlægger sit comeback.
Første skridt er koncerter i Las Vegas og deltagelse i tv-showet ’American Idol’ i denne sæson, skriver Tmz.com.
Popsangeren er vendt tilbage til USA efter at have boet i Bahrain og Irland, og han har taget kontakt til den engelske pr-mand Simon Fuller, der i 90’erne stod bag Spice Girls’ succes, og han skal nu relancere Jackson i Las Vegas.
Simon Fuller er dommer i det meget succesfulde amerikanske tv-show ’American Idol’, som er USA’s svar på ’Popstars’, og showet har længe annonceret, at der vil ske noget meget stort i løbet af denne sæson.
Det, sammenholdt med, at Jackson i øjeblikket samarbejder med Fuller, peger på muligheden for, at Jackson kommer ind som gæst i ’American Idol’.
Derudover kom showets producer vist til at tale en smule over sig på en pressekonference for nylig.
I en sidebemærkning om hemmelighedskræmmeriet omkring showet sagde han, at de eksempelvis ikke ville have, at deltagerne gik og fortalte folk, af Michael Jackson ville komme.