Det strømmer stadig ind med bud på julegaver til de vininteresserede.
I denne uge er det en af Danmarks bedste vinskribenter Thomas Ilkjærs bog om Amarone og vinene fra Valpolicella, der skal anbefales.
Han er en af de mest kyndige i den danske vinverden, når det handler om italiensk vin. Vi får fortællingen om hvordan de tørrede vindruer bliver til rosiner, og derefter omdannet til en af verdens flotteste vine. Vi får også historien om, at det faktisk er meget dyrt at lave god Amarone, og derfor er det selvfølgelig også meget mistænkeligt, når man kan købe Amaronevine til under 100 kroner flasken.
Bogen giver os gode bud på hvordan man kombinerer Amarone og mad. Nogle mener det er umuligt, men som Thomas Ilkjær skriver, så ville en vin, der ikke kan drikkes sammen med mad næppe have overlevet!
Thomas Ilkjær: Amarone – og vinene fra Valpolicella. 264 sider. 350 kroner. Politikens Forlag.
Ugens bedste vin

Barbaresco Garassino, Tenuta Carreta, Piemonte, Italien, 2004. 149 kroner flasken. På tilbud til 79 kroner flasken v/6 flasker. A vinstouw. Nærmeste forhandler: 9712 1416. www.a-vinstouw.dk
God Barbaresco er altid bedre end dårlig Barolo! Sådan kan det siges kort. Men det er rigtigt, at der findes masser af Barolovin, der er billigere end Barbaresco selvom mange mener, at Barolo er en finere vin. Både Barolo og Barbaresco er lavet på Nebbiolodruen, og denne uges vine fra Tenuta Carreta er en fantastisk lækker. En stor vin med toner af trøfler, tjære og modne røde bær. De sjældne 6 stjerner er velfortjente. Og til en pris der er helt uhørt for så dejlig vin.
Ugens bedste køb

Vina Alberdi, La Rioja Alta, Reserva, Spanien, 2003. 99,95 kroner flasken. På tilbud til 79,95 kroner flasken. I alle SuperBest butikkerne. Nærmeste forhandler: 3613 0077. www.gobivin.dk
Tempranillodruen i overhalingsbanen. Jord, vanille og moden frugt. Lang eftersmag. Spansk vin i topklassen til en god tilbudspris.

Casa Lapostolle, Cabernet Sauvignon, Rapel Valley, Chile, 2009. 69,95 kroner flaksen. Philipson Wine. Nærmeste forhandler: 7022 6888. www.philipsonwine.dk
Ambitiøs vinhus i Chile, der laver fransk inspirerede vine til en god pris. Klassisk Cabernet med solbær og krydderier. Det smager bare godt!

Tabali, Reserva Especial, D.O.Limani Valley, Chile, 2006. 139 kroner flasken. Vinens Verden. Nærmeste forhandler: 6614 4448. www.wine.dk
En Shiraz domineret vin blandet med 25% Cabernet Sauvignon og 5% Merlot. Her er meget af alting. En frugtbombe med sort peber og velintegreret træ i fadet. Lige lidt for dyr.

Twin Oaks, Robert Mondavi, Cabernet Sauvignon, Californien, USA, 2009. På tilbud til 59 kroner flasken. Kan kun købes online på www.vinoble.dk Tlf. 8755 9900
Robert Mondavi er stadig i storform. Fyldig solbærbombe med varme og dejlig krydret. God pris.
John Iversen har i flere år anmeldt vin i dagbladet Information og på Nyhedsavisen.
Han er medforfatter til bogen ’Kom godt i gang med vin’ fra 2006.
Han er en superkok, vild med italiensk mad og har sans for det gode i livet.
Han er tidligere politiker, har siddet i EU-Parlamentet og er i dag assisterende pressechef hos Socialdemokraterne.