Valget i går i Irland endte i et rent jordskredsvalg.
Det traditionelle regeringsparti i landet, Fianna Fail, fik sit værste valgresultat nogensinde - og stemmerne gik i stedet til arbejderpartiet, Labour, og til det andet store borgerlige parti, Fine Gael, der der nu ventes at danne regering.
Det er en straffeaktion fra vælgernes side over for et parti, de har mistet tilliden til," siger ekspert i irsk politik Michael Böss fra Aarhus Universitet.
De store omvæltninger i landet skyldes utilfredshed med den økonomiske politik, men hvis Irerne ville have en ændring af kursen i landet, så bliver de skuffede.
"Den irske stat er bundet på hænder og fødder af den økonomiske situation og de forpligtigelser, de har over for deres kreditorer. I det her tilfælde er det blandt andre Den Europæiske Centralbank og Den Internationale Valutafond," siger Michael Böss.
Fine Gael har lovet, at partiet vil genforhandle den kreditaftale, der blev indgået i november, men Michael Böss tvivler på, at den vil få noget ud af det.