Hvis ikke FN vil lystre, vil Irans præstestyre ikke lege med.
Det var den udmelding, som Irans topforhandler i sagen om landets atomprogram, Ali Larijani, kom med fredag på et besøg i Moskva.
Baggrunden er et forslag til en FN-resolution, der varsler sanktioner over for Iran, hvis landet fortsætter sine bestræbelser på at blive en atommagt. Rusland har som det eneste medlem af FN?s Sikkerhedsråd fremlagt nogle undtagelser til resolutionen. Det er disse undtagelser, som Iran kræver skal med ? ellers vil iranerne fortsætte sit atomprogram som hidtil.
»Vi vil revurdere vores relationer til atomenergiagenturet, hvis FN accepterer Euro-troika-resolutionen uden at tage de russiske undtagelser med,« sagde Ali Larijani ifølge bureauet Interfax.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.