Salling Fondene og rigmand Henrik Lind er villige til at investere en halv milliard kroner til nyt stadionprojekt i Aarhus, hvis en række betingelser opfyldes.
Henrik Lind fra Lind Invest og Salling Fondene lover at skyde 250 millioner kroner hver i projektet, hvis der leves op til en række kriterier, som tager højde for driften fremadrettet.
– Vi synes, at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen fra Herman Sallings Fond.
Sammen med en række politikere fra Aarhus, heriblandt borgmester Jacob Bundsgaard (S), fremlagde de planerne på et pressemøde mandag formiddag på Aarhus Rådhus.
Færdigt i 2023
Borgmesteren forklarer, at det kommer til at tage tid at gennemføre projektet.
– Vi kommer ikke helt til at bruge et kvart århundrede, som de gjorde i starten af sidste århundrede, men det kommer til at tage noget tid, siger Jacob Bundsgaard.
Han henviser til, at der tidligere er talt meget om et nyt stadion i Aarhus, men det er endnu ikke blevet til noget.
Denne gang håber politikerne på, at det bliver til noget.
Processen er skudt i gang med en donation på fem millioner kroner fra investorerne.
De penge skal i starten af næste år bruges på at etablere en projektorganisation, og i løbet af samme år starter en proces med at inddrage borgerne i området.
Hvis alt går efter planen, vil arbejdet gå i gang mellem 2021 og 2023 med den overordnede udviklingsplan, planlægning og de første anlægsarbejder, forklarer borgmesteren.
– Et af kravene er, at det bliver en helhedsløsning. Vi er nødt til at tænke i hele området, og det skal vi gerne finde en løsning på. Så har vi stillet den forudsætning, at kommunen er en væsentlig aktør i det her. Det er dem, der har stafetten, siger Henrik Lind.
25.000 pladser
– Og endelig, så har vi også sagt at det er rigtig fint at få det bygget, men det er også vigtigt, at vi finder en fremadrettet løsning for driften.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har tidligere talt varmt om at få et stadion med plads til 25.000 tilskuere i det vestlige Danmark.
Men på pressemødet i Aarhus ville man ikke komme ind på kapaciteten på det kommende nye stadion.
– Vi har ikke lagt os fast på noget. Det vigtige er, at det lever op til UEFA's sikkerhedskrav, siger Jacob Bundsgaard.
Han slår dog fast, at det nye stadion ikke skal have en atletikbane.
– Atletik er ikke en stor tilskuersport i Danmark længere, og derfor er kravene til tilskuerfaciliteterne mindre nu.
– Det bliver et fodboldstadion uden atletikbane, men der skal stadig være plads til faciliteterne, lyder det fra borgmesteren.
AGF's nuværende hjemmebane, Ceres Park, har ifølge klubbens hjemmeside plads til 19.433 tilskuere.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.