Hvis man dykker ned i historien, vil man se, at danske kvinder – i hvert tilfælde siden vikingetiden – har benyttet tørklæde som hovedbeklædning.
Selv husker jeg fra min barndom i 1960 erne, at det ikke kun var fiskerkonerne på Gammel Strand i København, der bar tørklæder. Det gjorde min mor og tusinde andre kvinder også. Og faktisk fortsatte tørklædet med at blive anvendt inden for landbruget i tiden herefter.
Tørklæder i Danmark er altså langtfra noget nyt og udefra .
Problemet med tørklæder opstår udelukkende, fordi meget nøjeregnende – eller man skulle måske sige totalt naive – politikere som Elsebeth Gerner Nielsen (R), Pia Kjærsgaard (DF) eller Enhedslistens nye spidskandidat bevidst bruger tørklædet under deres politiske egotrip.
Hold op med det!
For den store del af befolkningen – herunder især den ældre – er der overhovedet intet nyt eller problematisk i at se tørklæder i det offentlige rum.