Vi bliver bombarderet med dem overalt i mere og mere raffinerede former. Men slippe, det kan vi åbenbart ikke ... En af de nyere metoder er, at firmaer giver navne til steder, hvor der afholdes store kommercielle arrangementer.
I Odense er fodboldstadionet opkaldt Fionia Park, efter den lokale bank, når bestemte kampe spilles.
I dag læste jeg i vores lokale ugeavis, at Fyens Væddeløbsbane A/S har solgt retten til banens navn til Royal Canin Danmark A/S frem til juli 2012. Således hedder stedet fremover Royal Canin Arena, når der er hestevæddeløb og andre aktiviteter.
Ud over at tage afstand fra, at reklamer i den grad dominerer vores hverdag og fritid, synes jeg, at navnet bør signalere, hvad man laver der. Hvad bliver det næste - at Zoo hedder Bamseline?