Administration 

Ingen har lovet at livet skulle være nemt

11-årige Lærke har en sjælden, uhelbredelig sygdom og bærer rundt på en familietragedie uden lige. Eksperterne på Rigshospitalet og moderens stærke vilje støtter Lærke i mødet med livet

11-årige Lærke løber hjemmevant rundt på Rigshospitalets lange gange. Hendes andet hjem. Hun omfavner sygeplejerskerne, der er på fornavn med den lille charmetrold. Hun driller lægerne og tegner energisk med børneafdelingens lånefarvekridt.

Ingen kan udefra se familietragedien. Ingen ser den historie af sorg, tab og bristede illusioner, som familien og dermed Lærke er del af.

For Lærkes familiehistorie er også historien om en kamp for optimismen, modet til livet og retten til så normal en tilværelse, man nu kan få, når livet gør ondt. Virkelig ondt.

Fire børn, et rask

Lærkes mor Githa får den hjerneskadede Brian med sin første mand. Med den anden mand, Kim, får hun i første omgang to børn: Tine, der i dag er sund, rask og netop startet på efterskole. Og Anna, der drukner som syv-årig i 1997.

Da Githa bliver ramt af en diskusprolaps og sendt på invalidepension kan endnu et barn være skæbnesvangert for den udsatte ryg. Derfor bliver Githa steriliseret, men trods lægernes indgreb bliver hun gravid efter to år.

Nu skal hun vælge: En abort eller en risiko for sit eget helbred?

Githa vælger livet. Barnet. Hun vælger at føde Lærke.

Knuder ved øjet

Hurtigt efter fødslen får den lille pige problemer med det højre øje. På Rigshospitalets Klinik for Sjældne Handicap viser det sig, at Lærke lider af den sjældne sygdom neurofibromatose.

20 danske børn fødes hvert år med sygdommen, som de må leve med resten af livet. Lægeverden har ingen mirakelkur. Ingen helbredelse. Kun lindring i form af jævnlige kontrolbesøg, så generende knuder fra sygdommen kan fjernes og skævhed i ryggen behandles.

Før hun fylder to år, får Lærke knuder på højre øje - en sjælden komplikation - og hun mister synet på øjet.

I dag er hun også lidt kluntet med mindre motoriske problemer, og hun har lidt svært med indlæring i skolen, hvorfor hun er et par år efter sit klassetrin. Lærke går i en specialklasse på folkeskolen i Hundested.

»Ingen har lovet, at livet skulle være nemt,« siger hendes mor Githa, da hun fortæller familiens historie. Ikke resignerende, ikke nedslået. I stedet har hun den energi, som et svært liv udvikler hos mennesker, der har brug for ekstra kræfter.

Og enhver må få ekstra kræfter, når de møder krudtuglen Lærke. En rigtig drengepige. Men da Nyhedsavisen møder Lærke, er hun i en pæn kjole, for hun vil ligne en pige, når hun skal fotograferes til avisen.

Hjemme er det derimod jord på bukserne. Selvom hun først har lært at køre uden støttehjul på cyklen i år, drøner hun rundt i verden, som hun møder med oprejst pande.

Alligevel bliver hun mobbet.

»Lærke énøje,« råber de andre børn.

Det rammer dybt, men Lærke har lært at tænke positivt, skyde det fra sig, og derfor åbner hun altid det lukkede øje og viser månekrateret, der dominerer det døde øje.

»Jeg har da to øjne,« siger hun.

Bygger panser

Lærke vil ikke trynes. Og moren Githa vil ikke have, at Lærke trynes. Det taler de meget om derhjemme i Hundested. Lærke skal lære at opbygge et panser, der beskytter. Hellere gå verden i møde end gemme sig fra den, er læren.

»Jeg tænker ikke på, hvornår jeg bliver rask. Jeg tænker, jeg har min sygdom, og det kan jeg ikke gøre om,« siger Lærke.

Alligevel var de andre børn på legepladsen efter hende, da familien var på campingferie i pinsen, fortæller Lærke, og de pressede hende:

»Du tør ikke kravle derop og springe ud, sagde de til mig. Og så pegede de på legetårnets top,« fortæller hun.

Men det gjorde Lærke. Hun sprang - og spurgte, om de turde?

Ghita ved, at hun skal lære energibundtet Lærke at skyde det fra sig og passe på sig selv. Men Ghita er alligevel stolt at sin datter, der ikke lader sig kue af de andre børn. Den højeste gren i træet er altid sjovest for Lærke.

Lærkes dilemma

Men stadig skal hun lære at leve med sin arvelige sygdom. For den vil jo aldrig forsvinde.

Lærkes farmor havde neurofibromatose, og hun gav sygdommen videre til Lærkes far, Kim, og den ene af Lærkes to fastre.

Både farmoderen og fasteren med neurofibromatose er nu døde af kræft, som personer med denne sygdom har en øget risiko for også at få.

Derfor tænker Githa meget på, at Lærke er ved at blive voksen. Og hvert barn født af forældre med neurofibromatose har 50 procent risiko for at have arvet sygdommen.

Så skal Lærke sætte børn i verden med risiko for barnets helbred - eller skal hun vælge det sikre og undgå selv at få børn?

De fleste lever jo også fint med sygdommen uden væsentlige problemer med helbredet. De lever et almindeligt familie- og arbejdsliv.

Valget er der stadig en del år til. Og måske har eksperterne på Rigshospitalet til den tid fået ny viden eller nye muligheder.

»Men det er Lærkes eget valg, når den tid kommer,« siger hendes mor:

»Jeg er sikker på, at hun nok skal komme godt gennem livet.«

Denne artikel er skrevet på baggrund af Lærkes journal og samtaler med Githa Petersen, Lærke og afdelingslæge, dr.med. Hanne Hove fra Klinik for Sjældne Handicap på Rigshospitalet.

faktaboks

Der findes 5.000-7.000 sjældne sygdomme eller handikap.

Lærkes neurofibromatose ses hos 20 nyfødte årligt. 1.200 skønnes at leve med sygdommen i Danmark.

Andre sygdomme er langt mere sjældne med én eller kun ganske få patienter i hele Danmark.

De fleste af disse sygdomme er arvelige.

En landsdækkende klinisk database for sjældne sygdomme vil inden for det næste år omfatte hele Norden.

Kilde: Rigshospitalet

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner