Det er varmesøgende, lynhurtigt og det kan affyres ved at piloten blot kaster et blik på fjenden gennem flyverhjelmen.
Det danske flyvevåben testede for fem dage siden sit nyindkøbte missil AIM-9X til de danske F-16 jagerfly.
Missilet er et af verdens mest avancerede og beregnet til at skyde fjendtlige jagerfly ned.
Spild af penge
Det eneste problem er, at det danske forsvar ikke har nogen fjendtlige fly at skyde ned.Hverken i de internationale missioner i Irak, Afghanistan eller Kosovo er luftkrig mod fjendtlige fly aktuelt.
Det får flere forsvarsordførere på Christiansborg til at kritisere forsvarets indkøb:
»Det er komplet spild af skatteborgernes penge at brænde mange midler af på våben, som man ikke kan bruge i missioner. Især når Forsvaret mangler penge på andre områder,« siger SF’s forsvarsordfører, Holger K. Nielsen.
Også fra De Radikale og Enhedslisten lyder der kritik.
Forsvaret ønsker ikke at oplyse, hvad våbensystemet koster, men et aktstykke, som Nyhedsavisen er i besiddelse af, viser, at forsvaret i 2007 samlet har fået 75 mio. kroner til at opdatere F-16 jagerflyene.
Klar til alle udfordringer
I Forsvaret erkender man, at der ikke er nogen fjender at skyde ned, men fastholder, at der er brug for det nye missil.
»Politikerne har givet os den opgave at være klar til alle udfordringer. Det er rigtigt, at vi lige i øjeblikket ikke i er i missioner, hvor vi kan bruge systemet. Men det kan vi komme, og så skal vi være i stand til at skyde fjendtlige fly ned,« siger Morten V. Jensen, som er presseofficer i Flyvetaktisk Kommando.
De danske jagerfly har aldrig tidligere været i aktiv luftkamp. Og ser heller ikke ud til at komme det i den nærmeste fremtid. Alligevel giver købet af det varmesøgende missil god mening, vurderer Forsvarsakademiet.
»Vi har ikke brug for det i dag. Men Forsvaret er nødt til at tænke langsigtet. Det kunne bruges til at skyde et civilt fly ned under en terroraktion,« siger major Karsten Marrup fra Institut for militære operationer på Forsvarsakademiet.
For:
Hvis Danmark kommer i fremtiden skulle deltage i en luftkrig, vil Forsvaret være parat.
Forsvaret kan bruge det nye missil til at skyde et civilt fly ned under et terrorangreb
Imod:
Danmark har aldrig tidligere været i aktiv luftkrig og intet taler for at vi skulle komme det i den nærmeste fremtid.
De danske F-16 fly skal skiftes ud inden 2020 og det nye våbensystem kan sandsynligvis ikke genbruges på nye fly.