Nordmænd vil med stolt rejst pande lufte koklokker, myseost og nationalfølelse de næste to uger.
Vinter OL i den canadiske vestkystby Vancouver bliver nemlig i nat skudt i gang med en storstilet åbningsceremoni. Og herfra venter per tradition en regulær medaljeregn over Norge
Gennem historien er vores nordiske broderland med i alt 280-vintermedaljer verdens klart stærkeste nation på ski, skøjter og slæde.
"De olympiske vinterlege er det bedste, du kan give en nordmand. Så kan alle de skuffelser man lider rundt omkring i idrættens verden blive forvandlet til noget helt fantastisk. Al det skidt de eksempelvis oplevede ved håndbold EM går i glemmebogen. Vinter OL er og bliver en norsk fest," forklarer Politikens sportskommentator Rasmus Bech over for Newspaq.
Han skal ligesom så mange andre danskere på vinterferie til netop Norge i den kommende uge. Allerede nu forbereder han sig på norsk hysteri.
"Jeg vil blive bombarderet med norske triumfer. Der vil komme flag på bordene osv., når det går nordmændene godt. Og min vært på fjeldhotellet vil som alle de tidligere år invitere mig om i baglokalet, når festen går højest," siger fortæller Bech.
Og der god grund til den norske selvsikkerhed. For selv om det utænkelige skulle ske, at nordmændene ikke får en eneste medalje denne gang, så vil de stadig føre listen over flest vundne vinter-medaljer gennem alle tider.
USA er verdens næstbedste vinter OL-nation med 'sølle' 216 medaljer genne tiderne. Det er hele 74 mindre end Norge.
Danmark har historisk vundet en enkelt sølvmedalje. Den hentede Curling-kvinderne i Nagano i 1998.