Ritzau
Opdateret kl. 06:26
Politiet i Nordjylland har onsdag og torsdag kontrolleret lastvogne og dyretransporter flere steder i politikredsen.
På næsten hver femte lastbil, som politiet har standset i forbindelse med kontrollen, blev der konstateret fejl og mangler.
De er derfor blevet indkaldt til syn, fortæller Claus Kjær-Pedersen, politikommissær i Nordjyllands Politi.
Politiet kontrollede omkring 120 lastbiler, og 24 skal til syn.
- På både de indenlandske og udenlandske lastvognstog handler de typiske fejl og mangler om bremser, fortæller Claus Kjær-Pedersen.
- Det betyder ikke, at de ikke kan bremse, men de overholder ikke lovens krav for at kunne køre på landevejen. De var ikke ved at falde fuldstændig fra hinanden, siger han.
Også 31 dyretransporter er blevet kontrolleret. Der var ingen problemer i forhold til dyrevelfærd, men der var enkelte overtrædelser af køre- og hviletidsreglerne.
Blandt andet opdagede politiet et forsøg på manipulation, fortæller Claus Kjær-Pedersen.
- Man har omgået reglerne ved at installere en teknikalitet i bilens ledningsnet. Det er noget vi ser oftere og oftere. Der er nogle, der forsøger at omgå køre- og hviletiden, så de kan snyde og køre flere timer i døgnet.
Samlet set er der foreløbig optaget rapporter i 50 tilfælde. Der kan dog komme flere sigtelser, fordi man i forhold til køre- og hviletid efterfølgende kigger nærmere på sagerne.
Kontrollerne er blevet foretaget i samarbejde med Skat, Fødevarestyrelsen, Færdselsstyrelsen, Det Veterinære Rejsehold, Nationalt Færdselscenter og andre politienheder.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.