Det sorte aktivistskib med dødningehoved på styrhuset Steve Irwin ramte lørdag morgen et japansk hvalfangerskib i åbent hav nær Sydpolen. Det oplyser både aktivisterne og de japanske myndigheder.
De to skibe slap dog begge uden alvorlige skader. Men det japanske fartøj blev samtdig beskudt med det meget stinkende smørsyre, af de amerikanske hvalaktivister, der kalder sig Sea Shepard Conservation eller havhyrderne.
Ifølge Paul Watson, der har grundlagt aktivistgruppen, var stinkbomberne ufarlige.
"Smørsyre er den tekniske beskrivelse for råddent smør. Øl er mere ætsende end det her," sagde han efter angrebet til Reuters fra sit sorte aktivistskib Steve Irwin.
Ifølge de japanske fiskerimyndigheder kom ingen til skade under angrebet, der varede omkring tre timer, oplyser det japanske nyhedsbureau Kyodo.
Japan hvalflåde er ved Sydpolen på den årlige jagt. På trods af den internationale fordømmelse af hvaljagt i disse områder, fastholder Japan at gennemføre jagten af videnskabelige årsager.
Kødet fra hvalfangsten ender oftest i japanske supermarkeder.