Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Pressemeddelelse fra Kræftens Bekæmpelse
HPV-vaccination forebygger flere HPV-relaterede kræftformer. Derfor er det glædeligt, at drenge ligesom pigerne fremover vil få tilbudt gratis vaccination.
- Vi er glade for, at regeringen vil tilbyde gratis HPV-vaccination til drenge som en del af det danske børnevaccinationsprogram. Det er et godt og vigtigt tilbud, og det er helt rigtigt tænkt at inkludere drengene. HPV-relateret kræft rammer både mænd og kvinder og forebygges bedst, når begge køn bliver vaccineret, siger direktør i Kræftens Bekæmpelse Jesper Fisker.
Med finansloven for 2019 er der afsat midler til, at drenge, der endnu ikke er fyldt 12 år den 1. juli i år, får tilbudt gratis HPV-vaccination som en del af børnevaccinationsprogrammet. Kræftens Bekæmpelse anbefaler, at tilbuddet også kommer til at gælde de drenge, som er fyldt 12 år før skæringsdatoen. I det eksisterende vaccineprogram kan piger i alderen 12-17 år blive vaccineret gratis. Sådan bør det også være for drengene.
Forældre må selv betale
- Det vigtige initiativ fortjener at få en rigtig god start. Begge køn bør have den samme mulighed for at få en gratis vaccine. Der skal være lige muligheder for alle - af hensyn til den enkelte, og fordi det samfundsøkonomisk er forsvarligt og fornuftigt, siger Jesper Fisker.
Som det ser ud lige nu, giver vaccinationstilbuddet ikke fra begyndelsen af lige muligheder for alle drenge. Indtil HPV-vaccination er fuldt indfaset i børnevaccinationsprogrammet om seks år, vil forebyggelse af kræft blandt nogle årgange af drenge derfor afhænge af deres forældres økonomi.
Hvis forældre ønsker, at deres 13-17-årige dreng skal HPV-vaccineres, skal de nemlig fortsat selv betale for vaccinen efter 1. juli i år.
Beskytter også mod kræftformer, der rammer mænd
Overlæge i Kræftens Bekæmpelse Janne Villemoes Bigaard forklarer om HPV-vaccinen:
- Udover at forebygge en række kræftformer, der rammer kvinder, er vaccinen godkendt til at forebygge analkræft. En sygdom, der rammer både mænd og kvinder. Der er desuden en formodning om, at vaccinen vil kunne beskytte mænd mod peniskræft og både mænd og kvinder mod mundsvælgkræft - en sygdom, hvor der er sket en fordobling i antallet af tilfælde på bare 10 år, siger hun.
Sundhedsstyrelsen har udarbejdet en medicinsk teknologivurdering (MTV) om HPV-vaccination til drenge. Denne MTV-rapport er i høring hos bl.a. Kræftens Bekæmpelse. Den endelige rapport forventes at komme til foråret sammen med Sundhedsstyrelsens faglige anbefaling.
------------------------------------------------------------------------------
Fakta om HPV og HPV-vaccination
- HPV er en seksuelt overført virus
- Oftest bekæmper kroppen selv HPV, men i nogle tilfælde kan infektionen blive kronisk og udvikle sig til kræft
- Omkring fire ud af 10 danskere under 30 år er smittet med HPV lige nu
- Der findes ingen behandling mod HPV, men HPV-vaccination kan forebygge HPV-infektion
- HPV-vaccinen beskytter imod ni typer af HPV. Syv af disse kan give kræft og to kan give kønsvorter
- HPV-vaccinen beskytter imod livmoderhalskræft, kræft i skeden, kræft i kvinders ydre kønsorganer, analkræft og kønsvorter
- Mange tilfælde af mundsvælgkræft og peniskræft skyldes HPV, og det forventes derfor, at vaccinen også kan beskytte imod disse kræftformer
- HPV-vaccinen virker bedst, hvis man vaccineres inden seksuel debut
Kontakt:
For yderligere information og interviewaftaler, kontakt:
Louise Wohllebe, presserådgiver i Kræftens Bekæmpelse,
tlf: 22267463
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ri
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.