Bølgerne kan gå højt i elitesport.
Og det gjorde de i den grad også efter en VM-kamp i basketball for kvinder mellem Mali og Serbien i Australien.
Her udbrød der nemlig efter kampen slagsmål mellem to holdkammerater fra Mali, da de to hold stod i den såkaldte mixed zone, hvor pressen har mulighed for at stille spørgsmål til de to holds spillere og trænere.
Mali havde tabt kampen 68-81, og da Serbiens Sasa Cado var i gang med et tv-interview opstår der pludselig opstår heftig tumult få meter fra hende. På tv-billederne kan man se Malis Salimatou Kourouma slå ud efter en af sine holdkammerater op til flere gange, inden nogle af holdkammeraterne får lagt sig imellem de to krigeriske kamphøner.
Det internationale Basketballforbund vil kigge nærmere på sagen for at finde ud af, om der skal uddeles disciplinære straffe til nogle af de involverede.
Mali, der er med til VM på et afbud, har indtil videre tabt samtlige kampe ved VM-slutrunden i Australien.